100. ЕЛХОВО  itemprop=

100. ЕЛХОВО

Етнографският музей съхранява разнообразното етнографско наследство на община Елхово и на целия Странджанско-Сакарски край. Създаден е през 1958 г. Експозициите са разположени в четири зали. В първата зала са представени основните поминъци на населението от края на XIX и началото на XX
Елхово (старо наименование: Къзъл Агач) е град в Югоизточна България. Той се намира в Област Ямбол и е втори по големина в областта след Ямбол. Градът е административен център на община Елхово. Град Елхово е разположен на левия бряг на река Тунджа в югоизточната част на Тракийската низина между Странджа и Сакар сред плодородно поле. На 38 км от град Ямбол, на 27 км от град Тополовград и на 339 км югоизточно от София. Селищна система Елхово се намира в югоизточната част на Ямболска област. Обхваща част от низинно-хълмистата и нископланинска Тунджанска област – район на средното поречие на р. Тунджа, и част от Дервентските възвишения. Етнографски музей - Елхово Етнографският музей в Елхово е основан през 1958 г. с откриването на етнографска музейна сбирка.Музейната сбирка е създадена изцяло по идея и доброволен труд на Иван Желязков. По-късно същият става последователно уредник и директор на официално обособения през 1966 г етнографски музей. Включен е в Стоте национални туристически обекта. Във фонда му се съхраняват над 22 000 експоната. Те са разделени в няколко категории “Земеделие и животновъдство” “Жилище и жилищна уредба” “Транспорт, лов, риболов” “Облекло и накити” “Тъкани и шевици” “Традиционни занаяти” “Художествено народно творчество”. В музея се съхраняват и над 3 050 тома специализирана литература плюс 1 600 единици научни списания. Изложбената площ е 130 кв. м и е разделена на няколко експозиции. В първата са представени характерните поминъци на населението от края на XIX и началото на XX век, като земеделие, животновъдство, лозарство, тютюнопроизводство, лов и риболов, както и някои традиционни занаяти. Втората запознава с жилището и жилищната уредба на българите от края на XIX и началото на XX век. В следващата зала е изложено традиционното облекло на населението от Югоизточна България от края на XIX век. Четвъртата експозиция е обособена към традиционните празници и обичаи (сватба, кукерски игри, коледуване, лазаруване). Музеят има документален и фотоархив, в които се пазят над 8000 оригинални документи и снимки, свързани с развитието на Елховския край от Освобождението насам. Музеят работи съвместно със Саарландския университет – Саарбрюкен, Германия, Софийския университет “Св. Климент Охридски” и историческия музей в Ямбол.

100. ЕЛХОВО - отрасли:


Национални Туристически Обекти,

Мнения за 100. ЕЛХОВО


The company has no review.

Напиши мнение за 100. ЕЛХОВО


Поставете отметката.
Съгласен съм | Условия за писане на мнения

Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.

Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.