81. БОТЕВГРАД  itemprop=

81. БОТЕВГРАД

Ботевград е градв Западна България. До 1934година носи името Орхание, а до 1866година Самунджиево. Градът е втори по големина в областта след Самокови е административен център на Община Ботевград. Ограден е от Стара планина. Намира се в Софийска област на около 60 километра от град София,
София, гр. Ботевград





Ботевград е градв Западна България. До 1934година носи името Орхание, а до 1866година Самунджиево. Градът е втори по големина в областта след Самокови е административен център на Община Ботевград. Ограден е от Стара планина. Намира се в Софийска област на около 60 километра от град София, отвъд Стара планина, по посока Варна или Русе. Разположен е в ботевградската котловина, в непосредствена близост до автомагистрала Хемус и прохода Витиня. Часовникова кула Часовниковата кула в Ботевград е символ на града и е част от Стоте национални туристически обекта на България. С подновен часовников механизъм тя все още сигнализира всеки кръгъл час със съответен брой камбанни звънове. Построена е през 1866 г. Архитектура Височината и е 30 метра което я прави най-високата часовникова кула в България.Отличителни белези са нейните барокови елементи и стенописите украсяващи вълнообразните корнизи. Долната част на кулата е каменна зидария с вратичка през която се влиза вътре за обслужване и навиване на часовниковия механизъм. Следват вълнообразна и най-отгоре — шестоъгълна надстройки с намаляващи диаметри. Часовников механизъм Оригиналният часовников механизъм се съхранява в ботевградския музей. Новият е дело на майстори от Етъра и също отброява часовете с камбанни звънове. История Кулата е построена през 1866 г. по предложение на Мидхад паша от врачежанския майстор Вуно Марков. Часовниковият механизъм е направен от местния железар Генчо Наков, а камбаната — от банския майстор Лазар Димитров. Първоначално на върха на кулата имало дървена къщичка от която на всеки кръгъл час излизал турчин с фес който се покланял докато камбаната отброявала часа. След Освобождението обаче, местните хора свалят и изгарят турския символ. През 1924 г. до нея е пристроено читалище. След половин век, при реставрация на кулата, читалището е премахнато, а до кулата е засадена дугласка ела. Дръвчето израства през годините докато на височина почти достига кулата. То става едно от любимите дръвчета на ботевградчани и години наред бива украсявано за коледните и новогодишни празници. За съжаление обаче, порасналото дърво е твърде близо до кулата, и по оценка на лесовъда Йордан Кюрпанов — корените му застрашават символа на града. Дървото е отсечено, а в другия край на площада са засадени три нови дървета.

81. БОТЕВГРАД - отрасли:


Национални Туристически Обекти,

Мнения за 81. БОТЕВГРАД


The company has no review.

Напиши мнение за 81. БОТЕВГРАД


Поставете отметката.
Съгласен съм | Условия за писане на мнения

Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.

Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.