Общинска администрация Белене  itemprop=

Общинска администрация Белене

Община Белене е разположена в едноименната низина, в северните части на Дунавската равнина, непосредствено до река Дунав. Заема територия от 285 046дка., от които 14 126дка. са фонд “населени места”. Състои се от шест населени места – общинският център Белене и пет села – с. Деков, с.
Белене, ул.България 35





Община Белене е разположена в едноименната низина, в северните части на Дунавската равнина, непосредствено до река Дунав. Заема територия от 285 046дка., от които 14 126дка. са фонд “населени места”. Състои се от шест населени места – общинският център Белене и пет села – с. Деков, с. Татари, с.Петокладенци, с.Кулина вода и с.Бяла вода. Общината граничи на запад с община Никопол, на изток с община Свищов и на юг с община Левски. Общинският и център се намира на 58км. от областния град – Плевен на 40кв. от гр.. Левски /в чийто съдебен район попадаме/ и на 27км. от гр. Свищов. Град Белене е селище с близо десет вековна история. Данните за неговото възникване датират от 1086 година, когато част от павликянското население, след потушаване на Тракийското въстание напуска околностите на Пловдив и се заселва до разрушения и обезлюден древноримски кастел Димум. За произхода на името Белене има редица хипотези, легенди и предания. Допуска се, че то произлиза от името на крепостта Белятово – едно от средищата на павликанството в Пловдивско. Друго разпространено предположение е, че името произхожда от израза “белене” на сукно, с което са се занимавали местните девойки. Животът тук датира от дълбока древност. В локализираните над 20 тракийски могили, са открити пет културни пласта. Първите датират от късния неолит, продължават през бронзовата и медната епоха и говорят за непрекъснат живот по тези места в продължение на 1200 години. От ІV век пр.н.е. до началото на І-ви век от н.е. тези земи са обитавани от тракийско племе гети, наричано димензи. През следващите векове, някъде до Vв. от н.е. тракийското селище с флотска база прераства в укрепен граничен лагер – кастела Димум /части от него могат да се видят северно от у-ще “Васил Левски”/. Тази крайпътна станция между Белград и Константинопол, между Секуриска /в наши дни с. Бяла вода/ и Нове /Свищов/ с пет крепости е служела за пристан и стануване на кораби. Крепостта е претърпявала четири големи вражески нападения и два строителни периода. Керамичните материали от Димум свидетелстват, че теренът му е бил обитаван от славянобългари през ІХ-Х век. Средновековни византийски и български монети маркират наличието му и през Х-ХІV век, а археологическите находки от последния културен пласт показват, че то е съществувало без прекъсване до наши дни благодарение на последните му заселници – павликяните. През годините тук се заселват турци, власи и православни. Те и до днес са се запазили като религиозни общности със своя бит и култура и живеят в мирно съжителство и разбирателство. На територията на града съществуват три църкви – 2 католически – “Рождество на Блаженна Дева Мария” /построена през 1860година/ и “Свети Антон Падуански” /1893г./ и една източно православна – “Свети Георги” /1874г./.

Общинска администрация Белене - отрасли:


Администрация, Общини, Общинска Администрация,

Мнения за Общинска администрация Белене


The company has no review.

Напиши мнение за Общинска администрация Белене


Поставете отметката.
Съгласен съм | Условия за писане на мнения

Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.

Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.